Kekik suyu faydaları nelerdir, nasıl kullanılır? Damıtılmış kekik suyu nasıl tüketilir?

Kendine has koku ve aromasıyla kekik, mutfaklarda hemen her yemek ve sofralarda yerini alır. Kekik bitkisinden elde edilen kekik suyu ise sağlığa faydaları ile ilgi odağı. Olumlu etkileri saymakla bitmeyen kekik suyu, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Peki kekik suyu nasıl kullanılır ve yapılır, kekik suyu neye iyi gelir, faydaları nelerdir?

KEKİK SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

  • Antioksidan özelliğiyle birlikte vücuttan toksin atılmasını sağlar.

  • Hücreleri yenileme özelliği sayesinde yaşlanma karşıtıdır ve kırışıklıkları engeller.

  • Antiseptik özelliği sayesinde açık yaralara uygulanabilir

  • Mikroplardan arınmaya yardımcıdır.

  • Ağız bakım suyu olarak kullanılabilen kekik suyu boğaz enfeksiyonunu önler ve ağız bakım sağlığına yardımcıdır.

  • Kekik suyu sindirim sistemini korur.

  • Mide üşütmesi, hazımsızlık ve bağırsak sorunlarında anında etkilidir.

  • Kekik suyu yağ yakım hızını arttırıp kilo vermeye yardımcıdır.

KEKİK SUYUNUN ZARARLARI

Aşırı tüketim durumunda birçok zararla karşılaşılabilir. Kan basıncı sorunu yaşayan kişiler kekik suyu tüketirken dikkat etmelidir zira kekik suyunun tansiyon düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bununla beraber, hamilelik döneminde olanlar ve emziren annelerin kekik suyu içmemesi gerekir.

Devamlı ilaç kullananların kekik suyu kullanırken doktorlarına danışmalıdır. Kekik suyu tüketimi öncesi uzmanlardan yardım almak, sağlığı korumak anlamında faydalı olabilir. Herhangi bir sağlık problemi olmasa bile tüketimine mutlaka dikkat edilmelidir.

KEKİK SUYU NASIL TÜKETİLİR?

Kekik suyu nasıl elde edilir diye merak ediyorsanız okumaya devam edebilirsiniz. Öncelikle iki su bardağı suyu kaynatın. Ardından içine iki tatlı kaşığı kuru kekiği ekleyin ve kekiğin sıcak suda demlenmesini bekleyin. Yaklaşın 10 dakikada demlenen kekik suyu süzerek tüketebilirsiniz. Bu şekilde taze olarak hazırlayarak günlük kekik suyu tüketiminizi karşılayabilirsiniz.

Kekik suyunun iyi geldiği pek çok konu vardır. Bunlardan biri de kekik suyu cilde faydalarıdır. Kekik suyu ile cilt temizliği yaparak cildin arındırılması mümkündür. Makyajdan kalan kalıntılar, dışarıda yüze yapışan yağ ve kir kekik suyuyla tamamen temizlenir. Cilt nemlenir ve rahatlar.

Kekik suyunun bahsettiğimiz tüm olumlu etkilerini görebilmemiz için, buharından damıtılarak elde edilmiş olması oldukça önemlidir. 

KEKİK SUYU BOĞAZA İYİ GELİR Mİ?

Solunum yollarını rahatlatmada da kullanılan kekik suyunun bu etkisinden yararlanabilmek için boğaz şikayetleri başladığında ılık bir fincan kekik çayı ile rahatlama yaşayabilirsiniz. Özellikle soğuk algınlığı şikayetlerinde yatmadan önce tüketildiğinde boğazı yumuşatarak sabaha şikayetleriniz aza inmiş bir şekilde uyanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x